SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Baltic Pipe oficjalnie otwarty

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W tłoczni gazu w Goleniowie symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen oraz premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja to wspólna polsko-duńska inicjatywa. Choć pomysł Batlic Pipe pojawił się już w 2000 roku, dopiero konsekwentne działania naszego rządu umożliwiły realizację tej inwestycji. Dzięki nowym drogom dostaw gazu bezpośrednio z norweskich złóż do Polski zwiększamy nasze bezpieczeństwo energetyczne. To kluczowe, szczególnie biorąc pod uwagę agresję Rosji na naszego sąsiada – Ukrainę i trwający rosyjski szantaż energetyczny.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że otwierany gazociąg Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem. Jak mówił, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji:

Mówiłem w 2020 roku, że trzeba uczynić wszystko, by na 1 października ten gazociąg był gotowy i mógł zacząć dostarczać gaz, i tak się dzieje. Może nie od samego początku będzie mógł działać z pełną mocą, może nie będzie w całości zapełniony – to skomplikowane, związane z różnymi procedurami, przepisami, także i europejskimi – ale będzie dostarczał gaz dla Polski w obecnej, bardzo trudnej sytuacji.

Prezydent przypomniał, że w 2016 roku ruszyły prace koncepcyjne, przygotowawcze dotyczące gazociągu. Jak wskazywał, „mało kto spodziewał się, że uda się tę inwestycję zakończyć w terminie”:

Nie trzeba tu głośno nikomu mówić, jak wielu ta inwestycja miała potencjalnych przeciwników.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Baltic Pipe to efekt konsekwentnie realizowanej polityki od 2015 roku związanej z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu. Jak zwrócił uwagę szef polskiego rządu – Mateusz Morawiecki, Gazociąg Bałtycki to dziś symbol wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju. Jednocześnie to wyraz skuteczności, sprawczości i efektywności:

To jeden z największych, najbardziej skomplikowanych projektów jakie Rzeczpospolita przeprowadziła w założonym czasie i w budżecie, przeprowadziła w sposób skuteczny i efektywny. Dziś możemy to rzec z pełnym przekonaniem: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami i wymuszeniami. Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę: epokę suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki o wpływie inwestycji na suwerenność energetyczną:

W sytuacji szantażu gazowego i łamania umów międzynarodowych ze strony Rosji musimy dbać o naszą niezależność i bezpieczeństwo. Gazociąg Bałtycki na zawsze będzie symbolem naszej suwerenności energetycznej. Wcześniej, nasze ostrzeżenia przed Nord Stream 1 i Nord Stream 2 były uznawane za przesadzone. Dzisiaj doskonale widać, jak rzeczywiste są ryzyka, o których mówiliśmy.

Premier podkreślił, że źródłem bezpieczeństwa jest współpraca. Gazociąg Bałtycki umożliwi tranzyt gazu na południe, do innych państw regionu. Zwiększy także konkurencję na polskim rynku hurtowym. Wykorzystanie gazu ma znaczenie także w procesie dekarbonizacji – jego dostarczanie zapewnia alternatywę dla węgla. W konsekwencji wpływa to na ochronę klimatu i zmniejszanie kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Jesteśmy dziś w momencie geopolitycznego przełomu, w momencie konsolidacji wolnego świata. Wolny, demokratyczny świat, cała Europa – nie tylko Unia Europejska – jednoczy się w wysiłkach przeciwko dominacji, przeciwko imperializmowi i próbom kolonizacji państw otaczających wielkie, rosyjskie imperium. – mówił Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/Lech Muszyński

Garść informacji nt. Baltic Pipe:

  • Przez Gazociąg Bałtycki będzie mogło przepływać 10 mld m3 gazu rocznie.
  • Inwestycja realizowana jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
  • Długość części podmorskiej wynosi ok. 275 kilometrów. Odcinek w Danii składa się z ponad 200 kilometrów nitki gazociągu oraz nowej stacji kompresorowej.
  • Na Morzu Północnym gazociąg Baltic Pipe łączy się z gazowym systemem przesyłowym Norwegii poprzez norweski gazociąg Europipe II.

Baltic Pipe to nie jedyna inwestycja w nasze bezpieczeństwo energetyczne. Trwają dalsze przy Terminalu LNG w Świnoujściu. W maju 2022 roku oddano połączenie gazowe między Polską a Litwą, a w sierpniu – między Polską a Słowacją. W planach jest także pływający terminal w Zatoce Gdańskiej.

źródło: PAP/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content