14 grudnia 2022 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, wraz z fundacją Studenci dla Ukrainy oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego, zorganizował na Wydziale Nauk Społecznych UG konferencję prasową, podczas której poinformowano o rezultatach zbiórki sprzętu dla Ukrainy.
To będzie najprawdopodobniej najcięższa zima dla ukraińskiej ludności od lat. Rosja wciąż przeprowadza ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej, w tym na infrastrukturę elektryczną. Coraz więcej miejscowości jest odłączonych od sieci energetycznej i pozbawionych prądu.
Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku Andrzej Skiba mówił podczas konferencji o sytuacji związanej z atakami na infrastrukturę krytyczną Ukrainy:
Ukraina od 10 miesięcy jest obiektem barbarzyńskiego ataku Rosji. Nie ma tygodnia, nie ma czasami nawet dnia, aby rosyjskie rakiety nie spadały na ziemie naszych sąsiadów. Aktualnie głównym celem najeźdźcy są obiekty infrastruktury krytycznej, takie jak elektrownie i ciepłownie. Słyszymy o problemach w dostępie do prądu i trudno się temu dziwić.
Jednymi z najbardziej teraz pilnych i pożądanych przedmiotów na Ukrainie są generatory prądu, agregaty prądotwórcze, kuchenki turystyczne czy butle z gazem. I to właśnie te przedmioty zostały zebrane w ramach zbiórki zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz fundację Studenci dla Ukrainy. O zbiórce opowiedziała podczas konferencji Marcelina Wilczewska, konsultantka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku:
Nadchodzi zima, nadchodzi Boże Narodzenie i będzie to dla Polaków jak i Ukraińców wspólnie spędzony czas. Żeby stworzyć chociaż namiastkę tego święta, kupiliśmy kolejne agregaty prądotwórcze. Jedno takie urządzenie to jest tak naprawdę prąd dla całej rodziny.
Andrzej Nuckowski z fundacji Studenci dla Ukrainy mówił o tym, gdzie konkretnie trafią rzeczy zebrane w ramach zbiórki:
Taki agregat – wystarczy do tego żeby postawić go, np. w bloku na balkonie i zabezpieczyć oświetlenie, niewielki grzejnik czy chociażby zagotować wodę na herbatę czy naładować telefon komórkowy. Sprzęt trafi między innymi do polonii ze Lwowa, Iwanofrankiwska czy Odessy, gdzie jest ona bardzo liczna i w większości została na miejscu.
O akcji, której współorganizatorem był m. in. RODM Gdańsk, materiały reporterskie stworzyły redakcje Radia Gdańsk oraz TVP3 Gdańsk.
Materiał Radia Gdańsk dostępny jest tutaj (LINK). Materiał TVP3 Gdańsk dostępny jest tutaj (LINK).