SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Po debacie „Zawód dyplomata. Dlaczego warto?”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

24 października 2024 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę ekspercką dotyczącą kwestii związanych z pracą w dyplomacji pt. „Zawód Dyplomata. Dlaczego warto. Prelegentami podczas wydarzenia byli:

  • prof. Margot Stańczyk-Minkiewicz – profesor w Instytucie Politologii na Wydziale Nauk Społecznych, współtwórczyni kierunku Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim,
  • dr Jarosław Och – doktor, wykładowca w Instytucie Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pomysłodawca i prowadzący program ,,Och, ta polityka” w TVP3 Gdańsk,
  • Marcin Makowski – wykładowca akademicki i dyrektor Związku Miast i Gmin Morskich. Koordynator projektu Interreg BaltSusBoating 2030 oraz ekspert parlamentarny w Zespole ds. Rozwoju Dróg Wodnych. Był doradcą ds. samorządu terytorialnego Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Posiada wykształcenie w zakresie prawa, politologii oraz tytuł MBA z zarządzania publicznego. Od kwietnia 2024 r. radny Miasta Gdańska.

Profesor Margot Stańczyk-Minkiewicz wyjaśniła na czym polega praca w dyplomacji:


Dyplomacja to szeroko pojęta analiza tego, jak kreują się stosunki międzynarodowe we współczesnym świecie. Dyplomacja to misja, sposób myślenia. Po tym kierunku można odnaleźć się nie tylko w instytucjach, ale można także odnaleźć siebie. Odwaga jest drogą do sukcesu w dyplomacji. Podczas studiów należy także poświęcić czas na inwestycję w siebie i nawiązywanie kontaktów. Dzisiejsza polityka międzynarodowa jest dziś bardzo podzielona, bo są różne interesy, strony. Rozgrywki polityczne, własne aspiracje powodują, że rozwiązania ekonomiczne między państwami nie są brane pod uwagę”.

Doktor Jarosław Och tłumaczył m. in. jak funkcjonuje kierunek Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim:


Nasi absolwenci kierunku Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim są obecni w parlamencie, mediach, władzy wykonawczej i biznesie. Wyposażamy studentów w interdyscyplinarną wiedzę. Istotne stanowiska, decyzyjne, ambasadorskie są obsadzane kluczem partyjnym, politycznym i w dyplomacji również tak jest. Służba dyplomatyczna podlega wpływom politycznym i jest to niebezpieczne”.

Marcin Makowski opowiadał o swoich doświadczeniach podczas studiów na kierunku Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwenci studiów na kierunku Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim pracują dziś w międzynarodowych korporacjach, biznesie, czy instytucjach unijnych”.

Wydarzenie odbyło się w formule stacjonarnej, a zapis nagrania pojawi się na stronie oraz kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Podczas debaty obecni byli słuchacze, którzy zadawali pytania. Przeprowadzono także relację tekstową na kanale X.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content