SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Dzień Służby Zagranicznej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Praca w dyplomacji to służba dla kraju. 16 listopada obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej.

Dzień ten przypada w rocznicę depeszy rozesłanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego Państwa Polskiego. Święto zostało ustanowione m.in. w celu uznania roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Święto to, szczególnie ważne dla polskich dyplomatów i pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przypada w rocznicę depeszy rozesłanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

Pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski” – Józef Piłsudski do szefów mocarstw 16 listopada 1918 roku.

Tradycją związaną z obchodami Dnia Służby Zagranicznej jest organizacja Dnia Otwartego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jego trakcie można zapoznać się z pracą polskich dyplomatów oraz codziennym funkcjonowaniem resortu i polskich placówek dyplomatycznych. Wnętrza Ministerstwa są dostępne dla szerokiej publiczności, dzięki czemu będzie można obejrzeć wystawy tematyczne poświęcone tajnikom protokołu dyplomatycznego i historii dyplomacji polskiej oraz zobaczyć gabinet ministra i Centrum Prasowe znane z konferencji prasowych Kierownictwa MSZ. Przedstawiona zostanie także codzienna praca dyplomatów na forach wielostronnych oraz aktywność konsularna i polonijna. Aby skorzystać z dnia otwartego należy wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo. Więcej informacji nt. dnia otwartego znajdziesz TUTAJ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content