SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Marek Prawda nowym wiceministrem Spraw Zagranicznych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minister Radosław Sikorski 12 stycznia 2024 roku wręczył nominację na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Markowi Prawdzie.

Marek Prawda był dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w latach 2016-2021. Wcześniej pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej (2012-2016), a przedtem był Ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech. W latach 1992–2016 był pracownikiem MSZ: wicedyrektorem (1998–1999) i dyrektorem (do 2001) Departamentu Europy Zachodniej oraz dyrektorem sekretariatu ministra spraw zagranicznych (w 2001 oraz w latach 2005-2006).

Jest wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie, w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza w Gdańsku oraz w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

W latach 80-tych działał w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”, pracował w Polskiej Akademii Nauk (1979-1992), gdzie w 1984 roku obronił pracę doktorską w zakresie socjologii pracy. Był również sekretarzem generalnym Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego (1991-1992). Od 2021 roku jest ekspertem Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz członkiem Konferencji Ambasadorów RP, a także Rady Programowej Network PL, stowarzyszenia Polaków zatrudnionych w instytucjach międzynarodowych. Był doradcą laureatki pokojowej nagrody Nobla Ołeksandry Matwijczuk oraz doradcą biznesowym. Od 2023 roku jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

Odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Niemiec, Orderem Zasługi Kraju Związkowego Brandenburgia, Medalem Cordi Poloniae przyznanym przez Konwent Organizacji Polskich w Niemczech oraz Medalem Ruchu Europejskiego w Niemczech. Laureat Nagrody Dialogu przyznawanej przez Zarząd Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich oraz Nagrody Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów „Polonicus” przyznawanej przez Europejskie Stowarzyszenie Polonii w Niemczech, Niderlandach i Belgii.

Zna język niemiecki, angielski, francuski, rosyjski i szwedzki.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content