SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski gościł Ministra ds. Europy i Zagranicznych Francji pana Stéphane’a Séjourné

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Warszawa była trzecią, po Kijowie i Berlinie, stolicą, którą odwiedził minister Séjourné od objęcia funkcji 12 stycznia br.

Ministrowie rozmawiali na temat bieżącej sytuacji geopolitycznej – trwającej rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz wsparcia walczącej Ukrainy. Obie strony zgodziły się, że kluczowe w tym zakresie będzie posiedzenie Rady Europejskiej 1 lutego, poświęcone wypracowaniu  porozumienia 27 państw członkowskich ws. rewizji Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027, w tym instrumentu na rzecz Ukrainy.

Ministrowie omówili perspektywę współpracy dwustronnej i europejskiej na rzecz zacieśniania partnerstwa, szczególnie w obszarze militarnym. Podkreślili wagę współpracy Polski, Francji i Niemiec w formacie Trójkąta Weimarskiego i wyrazili chęć jego ożywienia na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Ministrowie odnieśli się także do współpracy w ramach przygotowań do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r., która przypadnie w kontekście politycznym, wyznaczonym przez nowy kształt instytucjonalny Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu br.  

Tematem rozmów była także przyszłość relacji transatlantyckich po wyborach w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content