SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski spotkał się z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billströmem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W trakcie dzisiejszych konsultacji ministrowie omówili najważniejsze tematy łączące Polskę i Szwecję – bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, działania na rzecz pomocy Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji oraz wsparcie europejskich aspiracji Mołdawii i Ukrainy.

Rozmowy ministrów wpisały się w intensywny, dwustronny dialog strategiczny, którego rozwój ma pogłębić relacje polsko-szwedzkie.

Szefowie dyplomacji obu państw poruszyli zagadnienia dotyczące bieżącej sytuacji na arenie międzynarodowej, w tym pomocy militarnej, gospodarczej i politycznej dla Ukrainy oraz planów jej odbudowy i wsparcia euroatlantyckich aspiracji.  Rozmówcy  zgodzili się, że ważnym aspektem wspólnych dążeń powinno być dalsze uszczelnienie systemu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

W ramach wtorkowych konsultacji omówiono również kwestie związane z bezpieczeństwem regionu Morza Bałtyckiego, zagrożenia hybrydowe i przeciwdziałanie dezinformacji, jak również współpracę w dziedzinie obronności, w tym na forum NATO, którego Szwecja jest najnowszym członkiem. Spotkanie było również okazją do wymiany opinii dotyczących priorytetów Polski i Szwecji w kontekście lipcowego Szczytu Sojuszu w Waszyngtonie.

Ministrowie rozmawiali także o przyszłości Partnerstwa Wschodniego, będącego polsko – szwedzką inicjatywą, która obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Ministrowie Sikorski i Billström zgodzili się, że w obliczu zmian geopolitycznych należy na nowo określić jego rolę.

Ponadto, podczas rozmów ws. współpracy z Chinami ministrowie podkreślili rolę tego państwa dla procesu zakończenia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Foto: Sebastian Indra, Konrad Laskowski/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content