SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski wziął udział w London Defence Conference 2024

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Szef polskiej dyplomacji przebywał dzisiaj w Londynie, gdzie wygłosił przemówienie podczas Konferencji w KIng’s College, poświęconej obronności. Głównym tematem wydarzenia była budowa zdolności do stawiania czoła globalnym zagrożeniom. Minister Sikorski spotkał się również ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem. Głównymi tematami rozmowy były m.in. współpraca polsko-brytyjska, relacje bilateralne, przygotowania do szczytu NATO oraz wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Podczas swojego wystąpienia minister Radosław Sikorski wskazał, że polska polityka bezpieczeństwa oparta jest na dwóch komplementarnych filarach – ‘’decydującej roli NATO z silnym przywództwem amerykańskim oraz wzmacniającej się Unii Europejskiej’’.

– Walka Ukrainy daje Europie czas na budowę zdolności do odstraszania. Polska poprzez swoje wydatki na obronność i modernizację sił zbrojnych oraz wsparcie dla Ukrainy przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie –  podkreślił szef polskiego MSZ.

Minister Sikorski opowiedział się również za możliwie najszerszym włączaniem Wielkiej Brytanii w europejskie struktury bezpieczeństwa i inicjatywy obronne UE. Poparł też wspólne z Wielką Brytanią inwestycje w zdolności odstraszania potrzebne do zwalczania dezinformacji, zagrożeń hybrydowych oraz cybernetycznych.

***

London Defence Conference 2024, organizowana w dniach 21 – 23 maja we współpracy z King’s College London, jest trzecią już edycją, odbywającej się co roku w Bush House międzynarodowej debaty geopolitycznej. Głównym tematem tegorocznej konferencji było odstraszanie. Zgromadzeni liderzy, politycy, wojskowi, środowiska akademickie oraz przedstawiciele przemysłu dyskutowali jak wzmocnić obronę i bezpieczeństwo w coraz bardziej niebezpiecznym globalnym środowisku. Udział w konferencji możliwy był jedynie za zaproszeniem, co zapewniło otwartą wymianę opinii.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content