SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski wziął udział w spotkaniach ministerialnych w Brukseli

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w piątek 2 lutego br. w 3. Ministerialnym Forum Indo-Pacyfiku, pod przewodnictwem Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josepa Borrella, jak również w spotkaniu ministerialnym UE-ASEAN.

W Forum wzięło udział ponad 70 przedstawicieli wysokiego szczebla państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów i organizacji partnerskich z regionu. Delegaci omówili współpracę i dalszą implementację założeń unijnej strategii wobec Indo-Pacyfiku w sektorach bezpieczeństwa, odporności ekonomicznej i inwestycji oraz zielonej transformacji.

Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa minister Sikorski podkreślił związek pomiędzy trwającą rosyjską agresją w Ukrainie, a sytuacją bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Zwrócił uwagę, że ochrona porządku międzynarodowego opartego na zasadach m.in. suwerenności i integralności terytorialnej, leży w interesie wszystkich państw zainteresowanych rozwojem gospodarczym i społecznym – w warunkach pokoju i przewidywalności.

Z kolei w ramach 24. spotkania ministerialnego UE-ASEAN minister Sikorski podkreślił dotychczasowe zaangażowanie Polski i chęć dalszego rozwoju współpracy z państwami-członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), w tym w sektorach zielonej i cyfrowej transformacji, connectivity, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw. Polska jest gotowa dzielić się doświadczeniami, ekspertyzą i potencjałem naszego biznesu w celu wspierania zdolności, rozwoju społeczno-gospodarczego, a także bezpieczeństwa naszych partnerów z ASEAN.

W trakcie wizyty Minister odbył także spotkania ze swoimi odpowiednikami z Wietnamu, Brunei oraz Indonezji. Rozmowy służyły podsumowaniu naszych dotychczasowych relacji oraz pomogły zidentyfikować obszary dalszej współpracy politycznej i gospodarczej.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content