SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Podczas obrad ministrowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier omawiali kwestie związane z rosyjską agresją wobec Ukrainy, aktualną sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz perspektywy dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej.

Motywem przewodnim rozmów było opracowanie możliwości wielowymiarowego wsparcia Ukrainy, w tym dalszego zaangażowania państw Grupy we wszechstronną pomoc dla tego kraju. Minister Sikorski docenił działania Republiki Czeskiej mające na celu dostarczenie Ukrainie pocisków artyleryjskich oraz zaapelował do partnerów o wsparcie wojskowe dla Kijowa. Zwrócił ponadto uwagę na problem obchodzenia sankcji oraz na konieczność kontynuowania prac nad nowym pakietem sankcji wobec Rosji, a także Białorusi. Podkreślił, że są to sprawy o strategicznym znaczeniu dla interesów Grupy Wyszehradzkiej.

Ministrowie ustosunkowali się również do roli Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, doceniając jego działania na rzecz wzmacniania więzi pomiędzy społeczeństwami państw V4 oraz wkład we wsparcie dla narodu ukraińskiego.

Dzisiejsze spotkanie ministrów było pierwszym na tym szczeblu i w tej formule od czasu przejęcia przez Czechy 1 lipca 2024 r. prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content