SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski z wizytą w Finlandii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dzisiejsza wizyta szefa polskiego MSZ w Helsinkach, w ramach której odbyły się spotkania z prezydentem Alexandrem Stubbem i minister spraw zagranicznych Eliną Valtonen potwierdziła, że Polska i Finlandia w wielu istotnych kwestiach mówią jednym głosem. Obu stronom zależy na kontynuacji tej udanej współpracy.

Dyskusja ministrów spraw zagranicznych dotyczyła stosunków dwustronnych, ale także kluczowej kwestii bezpieczeństwa w Europie, w tym zagrożeń hybrydowych na wschodnich granicach Unii Europejskiej. Ministrowie zgodzili się co do potrzeby kontynuacji współpracy w celu zwalczania działań hybrydowych wykorzystujących presję migracyjną.

Ważnym tematem rozmów była perspektywa rozwoju relacji polsko-fińskich, w tym zacieśnienia współpracy w dziedzinie energetyki, obrony cywilnej i przemysłów obronnych. Omówiono też możliwości wsparcia Ukrainy, w tym dalszego zaangażowania obu państw we wszechstronną pomoc dla tego kraju. W tym zakresie istotne będzie uszczelnienie i wzmocnienie systemu sankcyjnego, a także wprowadzenie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby odbudowy Ukrainy.

Podczas spotkania ministra Radosława Sikorskiego z prezydentem Alexandrem Stubbem omówiono sytuację bezpieczeństwa w regionie, pomoc Ukrainie i współpracę bilateralną.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content