SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Rau przyjął przedstawicieli korpusu państw arabskich

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym przede wszystkim ostatnie wydarzenia w Izraelu i Palestynie, były głównymi tematami rozmowy w dniu 25 października br. szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego państw arabskich.

Minister Rau ponownie potępił działania Hamasu oraz innych grup ekstremistycznych. Dodał, że rozmiar cierpienia wywołany przez konflikt jest ogromny. Wyraził także nadzieję na uwolnienie i powrót do domu wszystkich osób, przetrzymywanych jako zakładnicy przez Hamas. Zaznaczył też, że reakcja Izraela na ostatnie wydarzenia musi być zgodna z normami międzynarodowymi, a ochrona ludności cywilnej po obu stronach powinna być priorytetem.

Szef polskiego MSZ przypomniał również, że po rozpoczęciu przez Hamas ostatniej eskalacji konfliktu, rozmawiał z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Elim Cohenenem jego palestyńskim odpowiednikiem Riyadem al-Malikim oraz ministrami spraw zagranicznych Egiptu Samehem Shoukrym i Jordanii Aymanem al-Safadim, potępiając akty przemocy.

Minister Rau wyraził przekonanie, że to partnerzy z regionu Bliskiego Wschodu znajdują się w najlepszym położeniu, by doprowadzić do deeskalacji. Jednocześnie docenił dotychczas zainicjowane przez kraje regionu działania mediacyjne. W tym miejscu wyraził szczególne podziękowania do Kataru i Egiptu za zaangażowanie w procesy zmierzające do uwolnienia zakładników. Zaapelował także o wzmocnienie działań wszystkich zaangażowanych partnerów na rzecz umożliwienia opuszczenia Strefy Gazy przez obywateli państw trzecich.

Podczas spotkania z dyplomatami szef polskiej dyplomacji podkreślił, że należy zadbać o kontynuację przepływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. W tym kontekście poinformował, że Polska zdecydowała się dofinansować Agencję Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) dodatkową kwotą w wysokości 1 mln PLN.

W trakcie spotkania dyskutowano również na temat bieżących problemów w regionie Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content