SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Naród ukraiński musi być postawiony na pierwszym miejscu, a Rosja musi zakończyć tę wojnę — mówią liderzy OBWE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Trójka OBWE: Przewodniczący, Minister Spraw Zagranicznych Macedonii Północnej Bujar Osmani, polski Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, fiński Minister Spraw Zagranicznych Pekka Haavisto oraz Sekretarz Generalny OBWE Helga Maria Schmid wydali następujące oświadczenie:

„Dziś mija rok od kiedy naród ukraiński został zmuszony do przeciwstawienia się bezprawnej, nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej rosyjskiej wojnie napastniczej na terytorium ich państwa. Wytrwałość i odwaga Ukraińców w obliczu niewyobrażalnej i bezmyślnej destrukcji są niezmiernie inspirujące.

Tysiące ludzi zginęło. Miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Całe miasta zostały starte z powierzchni ziemi. Nieopisane cierpienie ludzi w trakcie tego kryzysu humanitarnego pustoszy Ukrainę i jest odczuwalne daleko poza jej granicami. Skala zniszczeń jest ogromna i wciąż się powiększa.

Ta wojna jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności Europy i świata. To wielka ludzka tragedia. Niezwykle istotne jest zapewnienie rozliczalności za pogwałcenia i naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Rosja musi zostać rozliczona za wszystkie naruszenia prawa międzynarodowego (wszelkie bezprawne działania). Musimy zapewnić, aby nie było bezkarności za masowe akty okrucieństwa popełnione w Ukrainie, w tym zbrodnie wojenne i zbrodnię agresji popełnione w Ukrainie. Jej sprawców należy postawić przed odpowiednim trybunałem.

Nasz dzisiejszy przekaz jest jasny: rosyjska agresja musi się zakończyć. Rosja musi przestać naruszać prawa człowieka i prawo międzynarodowe, a także zasady i zobowiązania OBWE.

Jesteśmy z Ukrainą w czasie, gdy tego potrzebuje, oraz w pełni popieramy jej suwerenność i integralność terytorialną w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i uznajemy jej przyrodzone prawo do samoobrony.

Podtrzymujemy żądanie natychmiastowego zakończenia przez Rosję prowadzonej przez siebie wojny oraz całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z Ukrainy.

Stanowczo podkreślamy rolę OBWE w utrzymaniu europejskiego porządku bezpieczeństwa. Będziemy nadal korzystać z tej platformy przy udzielaniu wsparcia Ukrainie.”

Wiedeń, 24 lutego 2023 r.

Źródło: MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content