SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Pradze

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

30-31 maja br. w czeskiej Pradze odbyło się ostatnie spotkanie szefów dyplomacji państw Paktu Północnoatlantyckiego przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie. Podczas wydarzenia Polskę reprezentował minister Radosław Sikorski.

Rozmowy koncentrowały się wokół przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wsparcia sojuszników dla walczącej Ukrainy. Ministrowie zgodzili się, że kontynuacja pomocy wojskowej dla Kijowa jest dziś zadaniem priorytetowym. Omówili również plany dalszego wsparcia i współpracy NATO z Ukrainą. Szef polskiej dyplomacji przekonywał, że porażka rosyjskiej agresji w Ukrainie jest konieczna dla przywrócenia trwałej stabilności w Europie oraz podkreślał potrzebę większej mobilizacji w dostarczaniu pomocy wojskowej, Jak dodał, przełoży się to na wzrost bezpieczeństwa wschodniej flanki. W Pradze omówiono też postępy we wzmacnianiu bezpieczeństwa Sojuszników i obrony kolektywnej NATO, konieczne w obliczu nasilających się działań Rosji wymierzonych w członków Paktu.

Minister Sikorski podkreślił, że NATO musi być jak najlepiej przygotowane na zmieniającą się naturę zagrożeń ze strony Moskwy.  Szef polskiej dyplomacji apelował także o wsparcie państw europejskich, które pozostają szczególnie narażone na destabilizacyjne działania Rosji. 

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content