SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Nowi wiceministrowie spraw zagranicznych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minister Radosław Sikorski wręczył dziś kolejne nominacje na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Pani Annie Radwan-Röhrenschef i Panu Jakubowi Wiśniewskiemu.

Anna Radwan-Röhrenschef jest socjolożką, absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych (ISNS) Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów europejskich w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielka Instytutu In.Europa. W latach 2006-2015 była szefową Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana; obecnie zasiada w Radzie Fundatorów tej organizacji. W 2016 roku była dyrektorką Instytutu Bronisława Komorowskiego. Autorka m.in. monografii Schuman i jego Europa.

Zna język angielski, francuski i niemiecki.

***

Jakub Wiśniewski jest doktorem nauk politycznych, absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz stypendystą uniwersytetów Surrey w Wielkiej Brytanii i Joensuu w Finlandii. Doktorat uzyskał z dziedziny nauk politycznych z zakresu polityki społecznej na podstawie pracy Ewolucja szwedzkiego i brytyjskiego modelu polityki społecznej w latach 1993–2003. Pracę obronił na Uniwersytecie Warszawskim.

W 2002 objął stanowisko w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie w Departamencie Analiz i Strategii zajmował się korzyściami i kosztami członkostwa Polski w UE. W latach 2010-2014 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej MSZ. Był redaktorem i współautorem Priorytetów polskiej polityki zagranicznej 2012–2016. W latach 2014-2016 był Stałym Przedstawicielem RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu, a później wiceprezesem Globsec – think-tanku w Bratysławie.

Były członek rad naukowych i programowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), Instytutu Zachodniego, Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) w latach 2010–2015 i Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (IŚW). Pomiędzy 2010 a 2013 członek Forum Polsko-Czeskiego. Były stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. 

Zna język francuski, angielski i słowacki. Jest żonaty, ma trójkę dzieci.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content