SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Nowi wiceministrowie spraw zagranicznych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minister Radosław Sikorski wręczył dzisiaj nominacje na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryce Mościckiej-Dendys i Robertowi Kupieckiemu.

Henryka Mościcka-Dendys jest absolwentką prawa i filologii klasycznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Posiada również tytuł doktora nauk prawnych, który obroniła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2007 r.

Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związana jest od 2002 r. Pełniła m.in. funkcje Naczelnika Wydziału Koordynacji w Departamencie Unii Europejskiej MSZ oraz eksperta w biurze Komisarza ds. demokratycznego rozwoju Rady Państw Morza Bałtyckiego w Kopenhadze. W latach 2007 – 2011 pracowała jako I sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Berlinie. W latach 2011-2012 była Zastępcą Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej ds. instytucjonalnych i Europy Północnej. Od sierpnia 2012 r. do kwietnia 2013 r. pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej, natomiast od kwietnia 2013 r. do listopada 2015 r. była podsekretarzem stanu ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka. W okresie od 2015 r. do 2020 r. była Ambasadorem RP w Danii, po czym od września 2020 r. do grudnia 2023 r. kierowała Biurem Inwestycji MSZ.

W latach 2011-2016 zasiadała w Radzie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Aktualnie jest członkiem Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz European Council on Foreign Relations.

Zna języki niemiecki, angielski i rosyjski.

Robert Kupiecki jest zawodowym dyplomatą, który swoją karierę w służbie zagranicznej RP rozpoczął w 1994 r. Był stażystą i ekspertem w Departamencie Planowania i Analiz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Naczelnikiem Wydziału i Wicedyrektorem Departamentu Instytucji Europejskich, a także od 1999 r. do 2004 r. zastępcą ambasadora przy NATO. W latach 2004-2008 zajmował stanowisko Dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa, a następnie otrzymał nominację Ambasadora RP w Waszyngtonie. Misję pełnił do 2012 r. W okresie od 2012 r. do 2015 r. był wiceministrem obrony narodowej odpowiedzialnym m.in. za planowanie strategiczne i działalność międzynarodową resortu.  

Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Autor książek i publikacji z zakresu stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i historii.

Zna języki angielski i rosyjski.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content