SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Oświadczenie dot. stanu rozmów ws. przyjazdów zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży do Polski

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przedstawiamy Państwu oświadczenie opublikowane przez rzecznika MSZ Łukasza Jasinę.

Rozmowy dotyczące uregulowania kwestii przywrócenia przyjazdów zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży do Polski prowadzone są ze stroną izraelską od początku ubiegłego roku. W dalszym ciągu wspólnie pracujemy nad ustaleniami mającymi na celu osiągnięcie rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron. Przyjazdy zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży do Polski były m.in. przedmiotem rozmów ministrów edukacji oraz szefów dyplomacji Polski i Izraela, odpowiednio 31 stycznia i 7 lutego 2023 roku.

Choć ostateczne porozumienie nie zostało jeszcze osiągnięte, w trakcie rozmów prowadzonych w ostatnich dniach kanałami dyplomatycznymi nastąpiło zbliżenie stanowisk, dające nadzieję na to, że w najbliższym czasie między Polską a Izraelem będzie mogła zostać podpisana kompleksowa umowa regulująca podróże zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży do Polski. 

 Polska niezmiennie podtrzymuje gotowość do przyjęcia i goszczenia w naszym kraju obywateli Izraela, zarówno podróżujących indywidualnie jak i w ramach zorganizowanych grup, w oparciu o istniejące między naszymi krajami porozumienia dotyczące m. in. ruchu bezwizowego.

 Opowiadamy się za promowaniem  kontaktów międzyludzkich pomiędzy Polakami i Izraelczykami, zwłaszcza w odniesieniu do młodego pokolenia, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zrozumienia między naszymi narodami. 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content