SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Oświadczenie MSZ w związku z wydarzeniami w Alkmaar

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W związku z wydarzeniami w Alkmaar, które noszą znamiona dyskryminacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przez służby porządkowe oraz przedstawicieli administracji lokalnej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło 7 października 2023 roku ambasador Królestwa Niderlandów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje, że przy okazji meczu grupowego Ligi Konferencji Europy UEFA w dniu 5 października 2023 roku doszło do sytuacji nieakceptowalnych, w których postronni Polacy, kibice, działacze i zawodnicy klubu Legii Warszawa byli ofiarami przemocy fizycznej oraz słownej.


Z jednoznacznej relacji poszkodowanych wynika, że w szczególności działania burmistrz miasta Alkmaar oraz miejscowej policji mogą być interpretowane jako nacechowane uprzedzeniami narodowościowymi.       

W związku z opisaną sytuacją, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło Ambasador Królestwa Niderlandów, aby poinformować ją o powyższym i wskazać  potencjalne negatywne konsekwencje dla relacji dwustronnych i wizerunku Królestwa Niderlandów w Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content