SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Otwarcie jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przedstawiamy państwu komunikat Rzecznika Prasowego MSZ Łukasza Jasiny o otwarciu jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

24 listopada w Warszawie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w otwarciu 20. jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W Sejmie, podczas dwudniowego wydarzenia pod hasłem „Wojna na Ukrainie: rola OBWE i parlamentów narodowych” wzięło udział około 200 parlamentarzystów z 52 państw.

Chciałbym powiedzieć, że udało nam się wspólnie utrzymać podstawowe funkcje OBWE. Ale co najważniejsze zapewniliśmy, że wielkie normatywne dziedzictwo tej Organizacji nadal obowiązuje i nadal ma znaczenie – powiedział minister Rau.


Osobiście jestem przekonany, że udało nam się obronić to, co nazywam przyzwoitością Organizacji – dodał szef polskiej dyplomacji, przedstawiając osiągnięcia i ocenę dobiegającego końca polskiego Przewodnictwa w OBWE.

Oprócz ministra Raua, występującego w charakterze urzędującego Przewodniczącego OBWE, w sesji otwarcia wystąpili Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezydent Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margareta Cederfelt.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE (ZP OBWE) jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu umacniania bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Członkami Zgromadzenia jest 323 parlamentarzystów z 57 państw uczestniczących.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content