SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Po debacie dotyczącej zagrożeń ze strony neoimperialnej polityki Rosji

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W dniu 29 sierpnia 2024 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę dotyczącą zagrożeń ze strony neoimperialnej polityki Rosji, której gośćmi byli: Kacper Płażyński – poseł na Sejm RP, Piotr Mickiewicz – profesor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, Wojciech Mościbrodzki – politolog, wykładowca akademicki z Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa). Dyskusja odbyła się stacjonarnie w Sali Specjalistów w Domu Technika NOT przy ul. Rajskiej 6 w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób, które włączyły się w dyskusję podczas spotkania.

Goście poruszali tematy związane ze stosunkami polsko-rosyjskimi, kształtowaniem się Rosji na przestrzeni lat, wojną na Ukrainie czy z wpływem działań wojennych na gospodarkę państw Europy i świata.

Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński m. in. wspominał, że Rosja zatrzymała się w swoim rozwoju na poziomie imperialnym:

„Mamy do czynienia z imperialną Rosją, która nie zmieniła się przez setki lat. (…) Rosja zatrzymała się w swoim rozwoju na poziomie imperialnym. Wciąż opierają się na polityce podboju i pożerania mniejszych państw. Nic nie wskazuje na to, aby Rosja w najbliższych latach miała się zmienić. (…) Rosja gdyby chciała to byłaby potężnym państwem z wieloma surowcami i mogłaby zapewnić swoim obywatelom dostatni byt, ale jest mocno przeżarta korupcją. (…) Polska pomaga Ukrainie przekazując sprzęt i inne środki, ale Ukraina tego nie ułatwia, chociażby przez wypowiedzi niektórych ważnych polityków tego kraju, czy wciąż niewyjaśnioną sprawę ekshumacji ofiar Wołynia. (…) Ktokolwiek będzie rządził w USA to na pewno będziemy mogli na niego bardziej liczyć niż na Niemcy. Wyobrażają sobie państwo sytuację gdy baz USA w Polsce nie ma w obecnej sytuacji? Czy mielibyśmy i moglibyśmy liczyć na pomoc Niemców?”.

Profesor Piotr Mickiewicz wspominał o stosunkach polsko-rosyjskich:

„Najkrótszą definicją imperializmu jest dążenie do przejęcia kontroli pewnych graczy międzynarodowych, którzy będą pełnić funkcję wasali hegemona. (…) Nad stosunkami polsko-rosyjskimi ciąży nasz zachodni sąsiad. Moim zdaniem powinniśmy mieć lepsze stosunki między Niemcami i Rosją, niż te państwa między sobą, inaczej będziemy stać na straconej pozycji politycznej. (…) Rosja będzie funkcjonować jako państwo – jest zbudowana na koncepcji państwa zagrożonego terytorialnie i musi mieć charakter agresywny. Buduje swoją politykę na surowcach i kreowaniu oferty na rynku międzynarodowym. (…) Powinniśmy posiadać narzędzia do tego, aby odpierać i zniechęcać państwa do prowadzenia polityki antypolskiej. (…) Oprócz inwestowania w armię musimy się skupić na inwestowanie w ochronę ludności cywilnej. Oprócz infrastruktury krytycznej Rosja atakuje także ukraińskie szpitale, szkoły i budynki mieszkalne”.

Wojciech Mościbrodzki tłumaczył m. in. rosyjską mentalność:

„Jeśli spojrzymy na historię Rosji to możemy wyróżnić okresy, gdy ich polityka jest zaborcza oraz gdy ta polityka polega na podporządkowaniu terenów i ich asymilacji, aby stanowiły bazę do kolejnego uderzenia. (…) O czym marzy obywatel Rosji? Wspominał o tym jakiś czas temu Władimir Putin – ten obywatel marzy o tym, aby się go bano, aby był poważany w świecie i władza mu to umożliwia. (…) Wojna już trwa, również na terenie Polski, prowadzona środkami niebezpośrednio militarnymi. (…) Rosja jest państwem centralistycznym z jednym ośrodkiem dowodzenia. Europa jest mozaiką i łatwo tę koncepcję podzielić. (…) Społeczeństwo polskie jest już mocno spolaryzowane. Niewątpliwie jest to w interesie Rosji. Podczas inwazji na Ukrainę polskie społeczeństwo zachowało się modelowo. Rosja próbuje skłócić nas z Ukrainą. (…) Dziś los Polski i Ukrainy rozgrywa się właśnie w Kijowie, Tarnopolu, Donbasie, czy okręgu kurskim. Tam ludzie giną przelewając krew za wartości, do których my się przyzwyczailiśmy. (…) Czy można państwo totalitarne i społeczeństwo przesiąknięte imperializmem przekształcić? Gdy patrzymy na Rosję mówimy: nie. Ale spójrzmy na Niemcy. Dziś nie przejawiają militarystycznej chęci przejmowania terytoriów. (…) Sojusznicy militarni pomagają tym, którzy potrafią początkowo obronić się sami – dlatego musimy mocno inwestować w zbrojenie armii”.

Na koniec spotkania podziękowano ekspertom oraz słuchaczom, którzy licznie przybyli na wydarzenie i aktywnie zadawali pytania oraz dyskutowali z prelegentami. Organizatorami i partnerami wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Fundacja dla Gdańska i Pomorza – medialny partner wydarzenia, dzięki któremu debata była transmitowana w mediach społecznościowych.

Zapis nagrania debaty zostanie udostępniony na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz na stronie internetowej.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content