SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Po debacie na temat miksu energetycznego Polski

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

6 grudnia 2024 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę na temat miksu energetycznego Polski.

Spotkanie odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Debata była poświęcona jednemu z najważniejszych wyzwań współczesności – kształtowaniu miksu energetycznego Polski. Wydarzenie było doskonałą okazją do rozmowy o przyszłości energetyki, jej zrównoważonym rozwoju, bezpieczeństwie energetycznym oraz roli odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. W debacie wzięli udział eksperci, którzy podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami i prognozami na przyszłość: Tomasz Laskowicz (Wydział Ekonomiczny UG), prof. Barbara Kijewska (Instytut Politologii UG) oraz Bartosz Duraj (Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG).

Profesor Barbara Kijewska opowiadała m. in. o badaniach wśród opinii społecznej na temat budowy elektrowni atomowej:

„Miks energetyczny Polski zależy od polityki klimatyczno-energetycznej jaką Polska przyjęła w Unii Europejskiej. Ważne jest także uniezależnienie od paliw kopalnych i transformacja. (…) Unia energetyczna jako wizja to jest jeszcze pewien miraż, co nie znaczy że nie powinniśmy do niej dążyć, aczkolwiek nie jesteśmy jej pewni na dzień dzisiejszy. (…) Miks energetyczny musi opierać się o zdywersyfikowane, niskoemisyjne źródła. (…) Badania dot. opinii społecznej względem atomu są prowadzone od lat. Opinia jest podzielona. Część upatruje w elektrowni miejsce pracy i szanse dla rozwoju. Część widzi zagrożenie względem nowej kompozycji społecznej”.

Tomasz Laskowicz szerzej przedstawił aspekty odnośnie energetyki odnawialnej w kontekście uniezależniania się Polski od m. in. czynników zewnętrznych:

„Źródła energii odnawialnej są znaczące w kontekście niezależności energetycznej. Energetyka to jest ciężka branża przemysłowa, w której zmiana kierunku działania wymaga odpowiedniego czasu i przygotowań. (…) Budowanie farm wiatrowych na Bałtyku to zdecydowanie pozytywny kierunek. Pozostaje pytanie o jakość realizacji tych projektów – jakie będzie wsparcie od państwa oraz jaki będzie udział tzw. local content. (…) Za chwilę Bałtyk stanie się obszarem, gdzie inne kraje, nie tylko Polska, zwrócą uwagę na duży potencjał pod względem energetyki wiatrowej. (…) Wodór jest jednym z rozwiązań, który jest w stanie przechować energię, np. z morskich farm wiatrowych. To jedno z rozwiązań, które przynosi szersze możliwości wykorzystania OZE”.

Bartosz Duraj przedstawiał swoje stanowisko na temat budowy elektrowni atomowej i transformacji energetycznej:

„Transformacja energetyczna to przede wszystkim transformacja myślenia i podejmowania niepopularnych, trudnych decyzji politycznych. (…) Warto się zastanowić, czy my jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na ponoszenie bardzo wysokich kosztów spowodowanych powolnym odchodzeniem od węgla. (…) Powinniśmy poważnie podejść do programu transformacji na Śląsku, bo może być to okupione wielkimi kosztami społecznymi. (…) Nie ma lepszego rozwiązania jak budowa elektrowni atomowej. Z punktu widzenia rozwoju naszego regionu powinniśmy zabiegać, by ta transformacja była umiejscowiona w województwie pomorskim”.

Na koniec spotkania podziękowano ekspertom oraz słuchaczom, którzy licznie przybyli na wydarzenie i aktywnie zadawali pytania oraz dyskutowali z prelegentami. Organizatorami i partnerami wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Fundacja dla Gdańska i Pomorza – medialny partner wydarzenia, dzięki któremu debata była transmitowana w mediach społecznościowych.

Zapis nagrania debaty zostanie udostępniony na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz na stronie internetowej.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content