SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys uczestniczyła w konsultacjach Rady Arktycznej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wiceminister Mościcka-Dendys otworzyła dyskusję podczas drugiego spotkania przedstawicieli państw-obserwatorów przy Radzie Arktycznej. Dzisiejsze wydarzenie odbyło się w Polsce w ramach tzw. Formatu Warszawskiego, podczas trwania norweskiego przewodnictwa w Radzie.

Dyskusja, w której wiceminister uczestniczyła w formule online, w tym roku skoncentrowała się na czterech zagadnieniach współpracy istotnych dla regionu Arktyki. Konsultacje obejmowały problem pożarów lasów arktycznych, wpływ zmian klimatu na kriosferę, współdziałanie pomiędzy państwami-obserwatorami i pozostałymi obserwatorami w Radzie Arktycznej oraz politykę równościową i różnorodności w Arktyce. W posiedzeniu uczestniczyli też przedstawiciele organizacji ludów rdzennych Gwich’in Council International, Unii Europejskiej, WWF, Sekretariatu Rady Arktycznej, Sekretariatu Ludów Rdzennych oraz przewodniczący grup roboczych Rady. Co warto podkreślić, po raz pierwszy od wielu lat w spotkaniu Formatu były reprezentowane wszystkie państwa-obserwatorzy (na miejscu lub online).

Spotkanie Formatu Warszawskiego, tj. inicjatywy regularnych spotkań przedstawicieli resortów spraw zagranicznych państw-obserwatorów przy Radzie Arktycznej z aktualnym przewodnictwem, było już drugim w trakcie przewodnictwa Norwegii, od ubiegłego roku. Pierwsze odbyło się 28 września 2023 r.

***

Rada Arktyczna to inicjatywa międzynarodowa powołana w 1996 r. Deklaracją z Ottawy, która stanowi forum współpracy państw arktycznych, organizacji ludów rdzennych oraz obserwatorów w sprawach dotyczących rozwoju i przyszłości Arktyki. Polska posiada status obserwatora od 1998 r.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content