SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

RODM Gdańsk rozdawał gdańszczanom polskie flagi z okazji Dnia Flagi RP

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji zespół Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku rozdawał polskie flagi mieszkańcom miasta, którzy przyjmowali je z radością. Galeria zdjęć z dzisiejszej akcji RODM Gdańsk, w której udział wzięli koordynator Marcelina Wilczewska oraz konsultanci Andrzej Skiba i Sebastian Piasecki, znajdą państwo na końcu artykułu.

Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.

źródło: MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content