SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z ambasadorami państw UE akredytowanymi w Warszawie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w dzisiejszym wydarzeniu na zaproszenie ambasadora Belgii w Polsce Rika Van Droogenbroecka. Na spotkaniu zorganizowanym z okazji rozpoczęcia przez Belgię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, minister Sikorski miał możliwość przedstawienia kluczowych postulatów Polski dotyczących bieżących wydarzeń na arenie międzynarodowej w kontekście unijnym.

Minister Sikorski bardzo wiele uwagi poświęcił rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazał na potrzebę zwiększenia militarnego wsparcia Unii Europejskiej na rzecz Kijowa oraz odniósł się do działań Polski w tym zakresie. Podkreślił zasadność konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i przeznaczenia ich na wsparcie Ukrainy, pozytywnie oceniając pierwsze działania w tym kierunku, procedowane obecnie na forum UE. Opowiedział się także za dalszym wzmacnianiem sankcji wobec Rosji, wskazując jednocześnie na potrzebę zapobiegania zjawisku ich obchodzenia. Szef polskiego MSZ odniósł się także do sytuacji na Białorusi i jej współpracy wojskowej z Rosją, jak również potrzeby dalszego wspierania demokratycznej opozycji.  

Minister Sikorski potwierdził niezmienne wsparcie Polski dla rozszerzenia UE, zarówno w odniesieniu do Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, jak i państw Bałkanów Zachodnich. Wskazał jednocześnie, że proces ten powinien być oparty o kryteria merytoryczne.

Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za dalszym wzmacnianiem potencjału obronnego Europy w świetle obecnych wyzwań. Zapewnił, że Warszawa pozostaje zwolennikiem zacieśnienia współpracy transatlantyckiej i nieustannego wzmacniania relacji UE-USA.

Więcej zdjęć pod linkiem

Foto.: B. Milkowska / MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content