SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych z delegacją Senatu USA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski gościł dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych amerykańskich senatorów Christophera Coonsa i Michaela Roundsa.

Christopher Coons, demokratyczny senator ze stanu Delaware, i Michael Rounds, republikański senator z Dakoty Południowej, rozpoczęli swoją wizytę w Europie od spotkania z Ministrem Radosławem Sikorskim. Szef polskiego MSZ przedstawił priorytety polityki zagranicznej rządu, podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski, która pozostanie ich lojalnym, stabilnym i zaangażowanym sojusznikiem. Minister Sikorski zapewnił, że Warszawa jest również ważnym, silnym ogniwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, i zapowiedział, że jednym z priorytetów przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie wzmacnianie relacji transatlantyckich.

Rozmowa dotyczyła również aktualnej sytuacji związanej z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie i szerszego kontekstu bezpieczeństwa europejskiego. Rozmówcy zgodzili się co do konieczności udzielania wschodniemu sąsiadowi Polski dalszej wszechstronnej pomocy. Radosław Sikorski podziękował za dotychczasowe wsparcie dla Kijowa ze strony amerykańskiego Kongresu i zaapelował o szybką decyzję w sprawie przyznania kolejnego pakietu środków. W tym kontekście ocenił, że konsekwencje podboju Ukrainy przez Rosję byłyby katastrofalne, a koszt powstrzymania Putina w takim przypadku – znacznie wyższy niż koszt wspierania Kijowa w obecnej sytuacji.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content