SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefową dyplomacji Niemiec

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Republiki Federalnej Niemiec – Zbigniew Rau i Annalena Baerbock spotkali się dzisiaj, 4 października w Warszawie.

Tematem rozmów była wojna na Ukrainie. Minister Rau podkreślił, że Kijów potrzebuje wsparcia bez zbędnej zwłoki. Zaapelował do rządu Niemiec o bardziej odważne działania w zakresie wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Ministrowie wymienili poglądy na temat sankcji przeciwko Rosji i potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Minister Rau poruszył temat niemieckich odszkodowań dla Polski z tytułu strat poniesionych podczas drugiej wojny światowej. Nawiązał do przekazanej do MSZ Niemiec noty dyplomatycznej i przedstawionego 1 września Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali także o pomniku polskich ofiar drugiej wojny światowej, który miałby powstać w Berlinie oraz kwestii nauczania języka polskiego jako ojczystego w Niemczech. 

Było to trzecie dwustronne spotkanie ministrów Zbigniewa Rau i Annaleny Baerbock.

źródło: Łukasz Jasina/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content