SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minister Radosław Sikorski wraz ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec – Stéphanem Séjourné oraz Annaleną Baerbock, spotkali się 22 maja br. w Weimarze, by omówić stan implementacji swojej deklaracji przyjętej w La Celle-Saint-Cloud 12 lutego 2024 r. oraz szereg bieżących tematów z agendy międzynarodowej.

Ministrowie rozmawiali o sprawach bieżących, m.in. wsparciu dla Ukrainy i Mołdawii, przygotowaniach do szczytu NATO, stosunkach transatlantyckich, relacjach UE z Chinami, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Obok aktualnych problemów na arenie międzynarodowej ważną część dyskusji stanowiły kwestie europejskie, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i nowy cykl instytucjonalny, rozszerzenie Unii Europejskiej, jak również przygotowania do nowej Agendy Strategicznej UE 2024-2029.

Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego zgodzili się, że współpraca weimarska na rzecz zwalczania zagranicznej dezinformacji jest modelowa i ma szansę stać się wzorem przyszłych działań UE. Ma to szczególne znaczenie w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego wobec nieustających prób szerzenia dezinformacji.

W dyskusji nt. Ukrainy omówiono możliwości dalszego wsparcia tego kraju, zwłaszcza, że państwa Trójkąta Weimarskiego mają do odegrania szczególną rolę w tym zakresie.  ministrowie poruszyli też perspektywy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą do końca czerwca br. Ponadto, rozmawiali o sytuacji w Mołdawii, która jest obiektem nieustannych ataków hybrydowych ze strony Rosji.

Wymiernym efektem spotkania w Weimarze było przyjęcie przez Ministrów Polski, Francji i Niemiec dokumentu z propozycjami działań na rzecz wzmocnienia geopolitycznej roli Unii Europejskiej.

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content