SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się 8 września 2023 roku w Warszawie z Ministrem Spraw Zagranicznych Japonii Yoshimasą Hayashim.

Podczas spotkania ministrowie podkreślili znaczenie i trwałość partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Japonię od 2015 roku. Jego potwierdzeniem jest zaawansowany dialog polityczny, liczne spotkania wysokiego szczebla oraz pogłębiająca się współpraca gospodarcza, kulturalna i naukowa. Minister Rau wyraził zadowolenie z obserwowanego napływu nowych japońskich inwestycji bezpośrednich do Polski. Tematem rozmów dwustronnych była również kwestia promocji polskiego eksportu do Japonii. – W sferze gospodarczej Polsce zależy w szczególności na przyciąganiu jeszcze większej ilości japońskich inwestycji oraz promocji na rynku japońskim polskich produktów – stwierdził Minister.

Polska poinformowała partnerów japońskich o licznych działaniach podejmowanych na rzecz wsparcia Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Minister Rau wyraził uznanie dla skali japońskiego zaangażowania w udzielanie pomocy finansowej i humanitarnej dla Kijowa. W trakcie spotkania omówiono szczegóły dalszej współpracy na rzecz przekazywania pomocy rozwojowej, humanitarnej oraz przyszłej odbudowy Ukrainy. – Jesteśmy otwarci na realizację wspólnych projektów na rzecz Ukrainy, w tym w kontekście procesu jej odbudowy – podkreślił Minister Rau zachęcając jednocześnie japońskie podmioty do rozważenia konkretnych możliwości współpracy z Polską w tym zakresie.

Minister Hayashi przebywał w Polsce na zaproszenie Ministra Raua, który odwiedził Japonię w maju tego roku.

Rzecznik Prasowy MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content