SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie z Nargiz Gurbanovą – Ambasador Azerbejdżanu w Polsce

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W dniu 28 kwietnia 2023 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował spotkanie w formie wykładu dla studentów z dr Nargiz Gurbanovą – ambasador Azerbejdżanu w Polsce od 2021 r., dyplomatką, ambasador nadzwyczajną i pełnomocną Azerbejdżanu w Bułgarii w latach 2016-2021.

Wstępem wydarzenia było spotkanie Ambasador Azerbejdżanu w Polsce z władzami Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie rozmawiano m. in. o utworzeniu na uczelni kierunku filologia azerska. Na ręce Jej Ekscelencji przekazane zostały publikacje naukowe, w tym książka profesora Andrzeja Chodubskiego – znanego polskiego badacza spraw azerskich.

Spotkanie w formie wykładu odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wzięła w nim udział społeczność akademicka. Ambasador przyjęła zespół Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku w składzie: koordynator Marcelina Wilczewska, konsultanci Andrzej Skiba i Sebastian Piasecki. 

Podczas spotkania zostały poruszone kwestie związane z kulturą azerską, a także polską. Ambasador Azerbejdżanu w Polsce wspomniała o polskich architektach działających w tym państwie, głównie w stolicy kraju, na przełomie XIX i XX wieku, którzy byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, np. gmachu Urzędu Miejskiego czy Narodowego Banku Azerbejdżanu. 

Podczas spotkania zostały także poruszone kwestie obecnej polityki międzynarodowej, w tym wsparciu Polski dla Ukrainy w kontekście prowadzonych na terenie tego kraju działań wojennych. Ambasador Azerbejdżanu w Polsce wspomniała również o azerskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy w postaci sprzętu wojskowego, leków, materiałów medycznych. Nie mogło zabraknąć dyskusji na temat stosunków polsko-azerskich i obecności studentów z Azerbejdżanu na polskich uczelniach, która została poprzedzona licznym pytaniami obecnych w sali studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zakończenie spotkania zespół RODM Gdańsk podziękował Ambasador Azerbejdżanu w Polsce i podjął kawą oraz herbatą zgromadzonych, następnie wszyscy uczestnicy mogli poczęstować się tradycyjnymi azerskimi wypiekami i smakołykami, które reprezentacja Ambasady Azerbejdżanu w Polsce przywiozła ze sobą na wykład.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content