SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

W Katowicach rozpoczęło się 11. Światowe Forum Miejskie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

11. Światowe Forum Miejskie (WUF11) to organizowana co dwa lata pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych najważniejsza i największa na świecie konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich.

Miejscem organizacji 11. edycji Forum pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” jest katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Program czterodniowych obrad obejmuje m.in. sześć sesji dialogowych i nadzwyczajny dialog na temat reagowania na kryzysy miejskie, pięć zgromadzeń, 15 okrągłych stołów, 13 sesji specjalnych, a także szkolenia i spotkania networkingowe.

Jednym z efektów Forum ma być „Plan działań dla miast” – katalog dobrych praktyk, instrukcja wdrażania lokalnych projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Efektem Forum ma być też dokument „Katowice Declared Actions” – zobowiązanie różnych podmiotów (samorządów, biznesu, instytucji rządowych) do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach swoim wystąpieniem otworzył premier RP Mateusz Morawiecki:

Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju (…) Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach. Wierzę, że to Forum wypracuje wiele rozwiązań, że tutaj będzie spotkanie idei i myśli, innowacyjnych projektów, które zaowocują lepszym życiem w miastach, żeby emanowały zrównoważonym rozwojem na pozostałe obszary w krajach całego świata.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co dwa lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi. WUF w Katowicach jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem obecnej edycji WUF jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Światowemu Forum Miejskiemu towarzyszy strefa ekspozycyjna Urban EXPO. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne prezentują tu wystawcy z 43 krajów ze wszystkich regionów świata. Są to państwa, miasta, organizacje i firmy, prezentujące swoje pomysły na rozwój i zmiany przestrzeni miejskich, a także ułatwienia dla mieszkańców miast.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content