SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wiceminister Marek Prawda uczestniczył w polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Współpraca wojskowa, wsparcie Ukrainy w procesie akcesji do Unii Europejskiej i polskie zaangażowanie w odbudowę były głównymi tematami dzisiejszych rozmów wiceministrów spraw zagranicznych Polski Marka Prawdy i Ukrainy Jewhena Perebyjnisa.

Szczególną uwagę poświęcono procesowi akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej: – Postęp w zakresie wdrażania reform w Ukrainie jest bezprecedensowy i Unia musi odpowiedzieć pozytywnie, by zachować wiarygodność procesu rozszerzenia – powiedział Minister Prawda. Obie strony z zadowoleniem przyjęły uruchomienie mechanizmu dialogu dwustronnego nt. procesu integracji europejskiej Ukrainy w celu wsparcia przez Polskę Ukrainy w drodze do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Prawda podkreślił także zainteresowanie polskiego biznesu wsparciem odbudowy Ukrainy: – Polski biznes jest bardzo dobrze przygotowany do odgrywania wiodącej roli w trakcie powojennej odbudowy Ukrainy. Poinformował również o planach stopniowego odtwarzania polskiej obecności konsularnej w Ukrainie, poprzez przywrócenie funkcjonowania konsulatów w Charkowie, Odessie i Winnicy.

Spotkanie ministrów zorganizowano w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 28 marca 2024 r. w Warszawie. Poprzednia edycja konsultacji miała miejsce w czerwcu 2022 r. w Kijowie.

Foto: Barbara Milkowska/MSZ

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content