SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wizyta szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego w Gdańsku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W dniu 17 kwietnia 2023 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował spotkanie, połączone z wykładem, z prof. Arkadym Rzegockim – szefem Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Spotkanie miało charakter otwarty dla publiczności, studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Wydarzenie odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadziła Marcelina Wilczewska – koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz prezes fundacji Studenci dla Ukrainy. Podczas wydarzenia zostały poruszone kwestie związane z polską polityką zagraniczną i jej kierunkiem na najbliższe lata.

Wydarzenie rozpoczęto prezentacją, która była wstępem do dyskusji. Szef Służby Zagranicznej podkreślił znaczenie działań polskiej dyplomacji w zakresie związanym z toczącą się wojną na Ukrainie:

Teraz jako dyplomacja działamy aktywnie wspierając Ukrainę w dążeniu do wolności i niezależności

Profesor Arkady Rzegocki mówił o osiągnięciach polskiej dyplomacji na przestrzeni ostatnich lat, a także o jej historii:

Polska dyplomacja działa najaktywniej w swojej historii. Mamy teraz otwartych najwięcej placówek niż kiedykolwiek, a nasza dyplomacja jest jedną z najbardziej aktywnych. Jesteśmy też coraz bardziej obecni w Azji i Afryce. (…) Komunizm zniszczył naturalne więzi w Europie Środkowo-Wschodniej. My na nowo musieliśmy odkrywać historię Polski, jej dziedzictwo i rolę w regionie. (…) Przez ostatnie 30 lat, przy naszych słabościach, różnicach opinii, nieźle wykorzystujemy ten czas i to jest spore osiągnięcie, którym staramy się dzielić prowadząc najaktywniejszą politykę zagraniczną w naszych dziejach.

Szef Służby Zagranicznej wskazywał obecnym studentom na sali czym jest dyplomacja i jej jest ścieżka do rozpoczęcia pracy w tym kierunku, a także zachęcał do rozpoczęcia kariery w dyplomacji:

Działamy aktywnie, aby zachęcić młodych ludzi do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i organizacjach międzynarodowych. (…) Praca dyplomatyczna to praca zespołowa i znajomość języków – każdy jest bardzo cenny. To także znajomość świata. (…) Gorąco zachęcam do składania zgłoszeń do aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, udział w naborach do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na praktyki, staże i wolontariat oraz udział w konkursach na stanowiskach w organizacjach międzynarodowych.

Gość Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku podkreślał znaczenie udziału Polski w organizacjach międzynarodowych:

W ramach Unii Europejskiej jesteśmy bardzo aktywni w budowaniu różnych formatów współpracy, m. in. Grupa Wyszehradzka, Trójmorze, Trójkąt Weimarski czy wschodnia flanka NATO, Bukaresztańska Dziewiątka, Trójkąt Lubelski. To niezwykle ważne.

Profesor Arkady Rzegocki nawiązywał także do obecnej sytuacji politycznej w Europie i na świecie:

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny odgrywać coraz większą rolę w światowej dyplomacji. (…) Wiele pracy przed nami, gdyż na naszych oczach kształtuje się nowy ład międzynarodowy i chcielibyśmy, aby w tym nowym porządku znalazła się wolna i niezależna Ukraina. (…) Nasze interesy nie zawsze są zbieżne z interesami naszych partnerów. Wojna na Ukrainie to moment sprawdzający – widzimy zachowania rządów innych państw i z tego wyciągamy wnioski. Wszyscy Polacy są pod wrażeniem ogromnego heroizmu Ukraińców. Polska robi wszystko, aby Ukrainie pomóc w tej walce o suwerenność. Staramy się o to, aby Ukraińcy w Polsce czuli się jak najlepiej. Bliska współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej jest niezwykle kluczowa dla naszej przyszłości. Myślę, że dużo więcej nas łączy niż dzieli, i to w dzisiejszej sytuacji widać.

Pod koniec wystąpienia prof. Arkadego Rzegockiego nastąpiła część otwartej dyskusji, podczas której zgromadzona na sali publiczność licznie zadawała pytania. Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content