22 sierpnia 2023 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował wykład w formie online, którego tematem były stosunki polsko-szwedzkie po 1989 roku.
Prelegentem wtorkowego wykładu była profesor Danuta Plecka – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego; Visiting-Professor, Grigol University w Tbilisi (Gruzja) 2016; Visiting-Professor – Uniwersytet Słowiański w Baku (Azerbejdżan) w 2017 i 2018 r.); oraz Visiting Professor -w L.N. Gumilowa (Kazachstan) w 2019 r. To autorka między innymi monografii Spór o wspólnoty. Idee komunitarystyczne we współczesnej polskiej myśli politycznej, Adam Marszałek Wydawnictwo 2011; W kierunku liberalizmu. Recepcja idei liberalnych w Polsce w warunkach transformacji ustrojowej, Wydawnictwo Adam Marszałek 2005. Redaktorka serii Demokracja w Polsce po…. (2005, 2007 i 2015), autorka kilkunastu artykułów naukowych dotyczących systemów politycznych, kultury politycznej i politycznych kompetencji obywatelskich.
Profesor Danuta Plecka została zapytana o dynamikę wzajemnych kontaktów politycznych Polski i Szwecji, jak i możliwe perspektywy na przyszłość. Zostały poruszone wątki ekonomiczne. Dowiedzieliśmy się jaki wpływ w tym zakresie ma osiedlanie się uchodźców z Ukrainy zarówno w Polsce, jak i Szwecji.
Został poruszony także temat szwedzkiego społeczeństwa obywatelskiego:
Społeczeństwo szwedzkie bardzo dobrze potrafi zorganizować się w różnych kwestiach. W Szwecji mamy do czynienia z dobrze skonsolidowanym społeczeństwem obywatelskim.
Gość Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej mówiła także o Szwecji jako państwie opiekuńczym:
Szwecja charakteryzuje się największym wskaźnikiem ingerencji państwa w kwestie socjalne, spośród wszystkich państw Europy, możliwe że także świata.
Nie zabrakło kwestii związanych z muzułmańskimi imigrantami:
Getta muzułmańskie w Szwecji są świetnym miejscem, gdzie terroryzm może się narodzić.
Spotkanie było transmitowane na żywo i odbyło się w formule online poprzez platformę komunikacyjną ClickMeeting. Organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku a partnerem wydarzenia Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego. Zapis nagrania zostanie udostępniony na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, a także na stronie internetowej Ośrodka.