18 grudnia 2023 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę w formule stacjonarnej pt. ,,Federacja czy suwerenność? Debata o przyszłości Unii Europejskiej”, której gośćmi byli:
- Piotr Müller – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2019-2023 rzecznik prasowy rządu premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Działacz społeczny na rzecz regionu Pomorza Środkowego – w szczególności Słupska i okolic.
- Anna Fotyga – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Ekonomistka, absolwentka handlu zagranicznego na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2005-2006 sekretarz stanu w MSZ. W latach 2006-2010 członkini Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2006-2007 minister spraw zagranicznych w rządach K. Marcinkiewicza i J. Kaczyńskiego. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP L. Kaczyńskiego. W Sejmie VII kad. zasiadała w komisji spraw zagranicznych, była wiceprzewodniczącą komisji ds. UE.
- dr Rafał Kuligowski – doktor nauk prawnych, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, radca prawny. Ekspert Team Europe działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce. Głównymi obszarami zainteresowania w ramach prowadzonych badań są: polityka młodzieżowa Unii Europejskiej; relacje między prawem krajowym, międzynarodowym oraz prawem Unii Europejskiej oraz system instytucjonalny Unii Europejskiej.
- dr Michał Kozera – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, specjalista w zakresie teorii polityki, współczesnych systemów politycznych, partii i systemów partyjnych oraz niezależny ekspert polityczny. Wykładowca akademicki, m.in. współpracujący w przeszłości z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Członek kolegium redakcyjnego czasopisma naukowego „Prawo i Polityka”. Zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia: współpracy partii politycznych na poziomie krajowym, transnarodowym i międzynarodowym, wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz rozwoju Unii Europejskiej jako systemu politycznego (ze szczególnym uwzględnieniem Parlamentu Europejskiego).
Debatę rozpoczęła poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga:
Parlament Europejski jest jednym z forów dyskusji nt. przyszłości świata zachodniego. Tłem wszystkich dyskusji jest efektywność sprostania wielkim wyzwaniom.
Poseł na Sejm RP Piotr Muller zwracał uwagę jak ważne jest realizowanie interesów Polski na arenie międzynarodowej oraz na procedowane w tym momencie nowe traktaty w Unii Europejskiej:
Polska ma żywotny interes, aby być członkiem UE, ale jakiej? W Unii, która szanuje podmiotowość państw narodowych. UE ma być wspólnotą narodów, a nie superpaństwem na bazie traktatów proponowanych obecnie przez Parlament Europejski. Według proponowanych traktatów UE będzie mogła m. in. nakładać nowe podatki na państwa członkowskie, czy regulować pensję minimalną. Podczas dzisiejszej dyskusji nie powinniśmy mówić o federalizacji, a o centralizacji UE i decyzjach zapadających w Brukseli. My się na to nie godzimy. Polskie władze powinny dbać o interesy państwa polskiego. Nie jest w interesie naszego państwa, aby zmiany traktatowe UE przyjmować.
Doktor Rafał Kuligowski podkreślał znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także wskazywał dlaczego nowo proponowane traktaty nie wejdą w życie:
Zmiany traktatowe, które zwiększają kompetencje UE, zgodnie z polską konstytucją, wymagają 2/3 większości głosów w polskim parlamencie. Przy obecnej arytmetyce sejmowej traktaty nie mają szans na wejście w życie. Polska jest liderem poprawnie realizowanych projektów unijnych, zarówno na poziomie samorządowym jak i centralnym. Naszym atutem jest także wymiana międzynarodowa wśród szkół. Mamy taką pozycję geograficzną i nie da się jej przesunąć – musimy się do tego dostosować. UE ma swoje wady, popełnia błędy, każdy polski rząd, włodarze miast je popełniają i ważne, abyśmy z błędami walczyli i je poprawiali.
Wspominał także o wojnie na Ukrainie:
Ważnym jest, abyśmy podnosili problem Ukrainy do rangi międzynarodowej, aby ta pomoc cały czas szła do Ukrainy i aby nie było „zmęczenia” tematem wojny.
Do zmian traktatowych Unii Europejskiej odniósł się także dr Michał Kozera:
Przy obecnych zmianach traktatowych powinniśmy mówić nie o federalizacji, a zmianie funkcjonalności Unii Europejskiej.
Wydarzenie odbyło się 18 grudnia 2023 r. na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku w wielofunkcyjnej auli przy ulicy Kozietulskiego 7.
Partnerem wydarzenia był Uniwersytet Pomorski w Słupsku oraz Instytut Debaty Publicznej, a organizatorem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Wydarzenie było transmitowane na żywo, a zapis nagrania zostanie udostępniony we wszystkich kanałach Ośrodka.