W rozmowie telefonicznej szef polskiej dyplomacji podziękował Ministrowi Spraw Zagranicznych Nigerii panu Yusuf’owi Tuggar’owi za pomoc w uwolnieniu polskich studentów Wydziału Afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zatrzymanych w mieście Kano. Minister Sikorski wyraził opinię, że grupa Polaków znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie oraz, że lekcja, którą wynieśli z tej sytuacji spowoduje, iż będą bardziej ostrożni w przyszłości. Do uwolnienia polskich studentów oraz ich opiekunki doprowadziły intensywne działania dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ.
Przypomnijmy, że studenci przebywający w Nigerii na kursie językowym zostali zatrzymani 4 sierpnia br. po odbywających się w Kano demonstracjach. Ostatecznie zostali uwolnieni 27 sierpnia br. bez postawienia zarzutów.
Podczas rozmowy ministrowie wyrazili wolę powrotu do regularnych konsultacji między resortami spraw zagranicznych (ostatnie odbyły się w Warszawie w lipcu 2021 r.). Mają one służyć planowaniu kierunków dalszego rozwoju stosunków dwustronnych, a także dialogowi na tematy regionalne i globalne. Padło również zapewnienie obu stron, że kontynuowany będzie dialog na najwyższych szczeblach. Pierwsza w historii relacji wizyta prezydenta RP w Nigerii odbyła się we wrześniu 2022, a w jej trakcie zawarto Memorandum of Understanding o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Nigeria to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski w Afryce Subsaharyjskiej – w 2023 wymiana handlowa przekroczyła poziom 1,1 mld USD, w bieżącym roku pozytywna dynamika została utrzymana. W Lagos z powodzeniem działa Zagraniczne Biuro Handlowe, odnotowujące coraz większe zainteresowanie chłonnym nigeryjskim rynkiem polskich przedsiębiorców, zwłaszcza z branży energetycznej czy teleinformatycznej.