SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Film „Pomoc dla najuboższych mieszkańców Libanu i uchodźców syryjskich”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Liban to priorytetowy kraj Polskiej pomocy. Zgodnie z Wieloletnim Programem Współpracy Rozwojowej na lata 2021-2030 Polska stale wspiera na miejscu społeczność lokalną, uchodźców syryjskich oraz libańskie instytucje państwowe.

Liban pogrążony jest w głębokim kryzysie gospodarczym. Niedożywienie dotyka jedną trzecią populacji, co trzecie dziecko porzuca szkołę z powodów finansowych. Dostęp do energii elektrycznej, czystej wody, czy publicznej opieki zdrowotnej jest coraz mniej powszechny. Nawet 70% Libańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Od czasu pandemii i wynikającego z niej globalnego załamania łańcuchów dostaw oraz konsekwencji wojny w Ukrainie wpływającej na zwiększone koszty energii i żywności, ceny wszystkich towarów i usług w Libanie wciąż rosną. W ciągu ostatnich 2 lat wartość nabywcza libańskiej waluty zmalała ponad dziesięciokrotnie.

Prowincja Akkar, która jest domem dla ponad 300 tysięcy Libańczyków oraz 105 tysięcy syryjskich uchodźców, jest jednym z najbardziej zubożałych obszarów Libanu. Polska pomoc we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej i Ambasadą RP w Bejrucie od lat wspiera libańskie i syryjskie rodziny zamieszkujące ten region. Gospodarstwa domowe utrzymywane przez matki samotnie wychowujące dzieci lub zamieszkiwane przez samotne starsze osoby, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz inne osoby wymagające szczególnego wsparcia, które nie posiadają stałego dochodu, otrzymywały pomoc w postaci zapomóg na pokrycie części lub całości kosztów wynajmu mieszkań, instalacje solarne oraz paczki żywnościowe. Pomocą objęto 458 rodzin, które przez 3 miesiące otrzymywały paczki żywnościowe zbilansowane zgodnie ze standardami Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Dodatkowo, beneficjenci otrzymali vouchery na świeże produkty, takie jak mięso i nabiał.

Projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej w Libanie są największym programem Polskiej pomocy na Bliskim Wschodzie. Łączny budżet działań prowadzonych od 2012 r. to ponad 21 mln USD.

Film obrazuje jedynie część działań realizowanych przy wsparciu Polskiej pomocy w Libanie: dystrybucję paczek żywnościowych w projekcie „Pomoc żywnościowa dla ubogiej ludności lokalnej i uchodźców w prowincji Akkar” oraz instalacje solarne w domach Libańczyków i uchodźców syryjskich w ramach projektu „Wsparcie samorządów i społeczności lokalnych dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 i kryzysu gospodarczego w Libanie”. Oba projekty zostały zrealizowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego niewielki wycinek tego, jak Polska pomoc pomaga w Libanie.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content