Tegoroczna Narada Ambasadorów odbyła się w Warszawie, w dniach 19-23 czerwca. Narada jest cyklicznym spotkaniem z udziałem ambasadorów, chargé d’affaires i stałych przedstawicieli RP przy organizacjach międzynarodowych. Stanowi okazję do podsumowania wydarzeń i trendów w polityce zagranicznej Gościem honorowym tegorocznej Narady był Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Rwandy Vincent Biruta.
Otwierając wydarzenie Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że wizerunek naszego kraju w ciągu ubiegłego roku znacząco poprawił się, a Polska jest obecnie postrzegana jako państwo o wyjątkowym znaczeniu dla bezpieczeństwa – nie tylko naszej części Europy.
W ocenie Ministra Raua, wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę państwa zachodnie wykazały jedność i solidarność. Jak dodał, Sojusz Północnoatlantycki stał się jeszcze silniejszy i nabrał większego znaczenia, niż kiedykolwiek wcześniej. W tym kontekście szef polskiego MSZ podkreślił, że żaden strategiczny cel Kremla nie został osiągnięty, a współpraca NATO z Ukrainą w bezprecedensowy sposób zacieśniła się. Zwrócił uwagę na silną determinację państw sprzeciwiających się rosyjskiej agresji, a także na udzielane przez te państwa wsparcie walczącej Ukrainie – polityczne, militarne i humanitarne. Minister Rau podkreślił zarazem, że Polska i państwa z naszego regionu zaprezentowały się jako odpowiedzialni i stabilni sojusznicy.
Podczas spotkania Ministra Raua z Ministrem Birutą omówiono główne zagadnienia, dotyczące współpracy gospodarczej obu krajów w obszarach produkcji rolnej, energetyki, przemysłu maszynowego, transportu, produkcji maszyn rolniczych i urządzeń dla przemysłu spożywczego oraz budownictwa i branży teleinformatycznej. Podczas spotkania dyskutowano również o współpracy w dziedzinach edukacji i cyberbezpieczeństwa oraz zielonych technologii.
Zgodziliśmy się z panem ministrem Birutą, iż obecny poziom wymiany handlowej nie odzwierciedla w pełni potencjału naszej relacji dwustronnej i wyraziliśmy nadzieję na szybką zmianę tego trendu – powiedział szef polskiego MSZ.
Odnosząc się do kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę, Minister Rau przekazał, że Rwanda, tak jak Polska, uznaje agresję za pogwałcenie prawa międzynarodowego, a szczególnie Karty Narodów Zjednoczonych.
Obecność szefa dyplomacji Rwandy, jednego z najszybciej rozwijających się państw kontynentu afrykańskiego, stanowiła sposobność do podzielenia się z polskimi dyplomatami spostrzeżeniami, dotyczącymi najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Rwanda oraz cała Afryka, w tym zwłaszcza coraz intensywniejszymi działaniami dezinformacyjnymi, z jakimi mają obecnie do czynienia społeczeństwa afrykańskie.
W programie narady znalazły się również spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałek Sejmu Elżbietą Witek, Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz z Premierem Mateuszem Morawieckim.
Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
Zdjęcia: Sebastian Indra/MSZ