W dniu 15 listopada 2023 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę w formule stacjonarnej pt. „Zawód dyplomata – dlaczego warto?”, której gośćmi byli:
- prof. Margot Stańczyk-Minkiewicz – profesor w Instytucie Politologii na Wydziale Nauk Społecznych, współtwórczyni kierunku Dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim,
- Andrzej Jankowski – zatrudniony w MSZ w latach 2000-2022. Zastępca Ambasadorów RP i kierownik Wydziałów Polityczno-ekonomicznych ambasad RP w Finlandii (2000-2004), Grecji (2008-2012) i Azerbejdżanie (2015-2019). W centrali MSZ m.in. Naczelnik Wydziału Rosyjskiego Departamencie Wschodnim. Specjalizacja – polityka wschodnia RP,
- Stanisław Kosobucki – magister i przedstawiciel Kolegium Europejskiego w Natolinie, zatrudniony na stanowisku Koordynatora Wydarzeń. Pracował przy zarządzaniu projektami we Włoskiej Agencji Handlowej oraz Fundacji Amicitia (organizacji pozarządowej zajmującej się polską dyplomacją publiczną).
Wydarzenie odbyło się w formule stacjonarnej, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a poprowadziła je koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku Marcelina Wilczewska. Debata odbyła się w ramach obchodzonego co roku Dnia Służby Zagranicznej. Była to okazja, aby poznać „od kuchni” zawód dyplomaty. Jakie cechy powinny charakteryzować dyplomatę? Dlaczego ważnym jest, aby jako dyplomata być opanowanym i powściągliwym? Dlaczego dyplomata powinien znać obowiązujące zwyczaje? Jak zostać dyplomatą?
Profesor Margot Stańczyk-Minkiewicz mówiła o szansach jakie stoją przed młodym pokoleniem:
Mamy dzisiaj do czynienia z genialnym pokoleniem, które jest otwarte, odważne i ma poczucie własnej wartości. Otwarcie granic spowodowało, że młodzi ludzie więcej podróżują i realizują swoje pasje.
Mówiła także czym w jej rozumieniu jest dyplomacja:
Dyplomata to nie tylko zawód – to m. in. postawa, wrażliwość, dialog, etos, wartości, empatia. Uruchomienie kierunku dyplomacja dla młodych ludzi z potencjałem na Uniwersytecie Gdańskim było dla nas oczywistością.
Andrzej Jankowski wspominał o swoich doświadczeniach w pracy dyplomaty oraz mówił o dzisiejszych realiach i potrzebach:
Wszyscy jako dyplomaci byliśmy 20 lat temu zaszczepieni ideami Solidarności i transformacji ustrojowej. Dla naszego pokolenia te wydarzenia i pozyskiwanie kontaktów zagranicznych było wielką szansą rozwojową. (…) Dyplomacja i kontakty zagraniczne są potrzebne do tego, aby zdynamizować proces rozwoju, czego nasze państwo potrzebuje. (…) Działy informacyjne w placówkach dyplomatycznych mocno się rozrastają. To nie są już jedynie informacje promujące kulturę, wydarzenia, ale także aktywna weryfikacja informacji medialnych z przestrzeni publicznej. (…) Bycie dyplomatą, szczególnie za granicą, to realizowanie pewnej misji. Pracuje się właściwie cały czas, należy być dyspozycyjnym i realizować bezwzględnie wszystkie zadania.
Profesor Margot Stańczyk-Minkiewicz wspominała także o protokole dyplomatycznym:
Protokół dyplomatyczny się niestety dezaktualizuje. Pewne standardy zostały znacznie obniżone. Oglądając publicystykę możemy być niekiedy zaskoczeni językiem, którego używają ludzie reprezentujący nasz kraj. (…) Media także powinny używać protokołu dyplomatycznego, by przekazywać rzetelne informacje. My obywatele również, aby reprezentować pewne standardy. Kluczem do sukcesu jest obcowanie z dyplomatami, aby czerpać dobre wzorce.
Na koniec spotkania podziękowano gościom oraz publiczności, która licznie zadawała pytania podczas debaty. Organizatorami i partnerami wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Instytut Debaty Publicznej oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Debata była transmitowana na żywo poprzez profil na facebooku Ośrodka oraz relacjonowany na profilu na twitterze Ośrodka. Zapis nagrania debaty zostanie udostępniony na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz na stronie internetowej.