SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Po wykładzie dot.perspektyw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

30 lipca 2024 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował wykład w formule online dotyczący perspektyw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, który przeprowadziła dr Barbara Kijewska reprezentująca Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Doktor Barbara Kijewska – pracownik naukowo-dydaktyczny w stopniu adiunkta w Zakładzie Polityk Publicznych i Administracji Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Prodziekan ds. Studenckich Wydział Nauk Społecznych UG. Koordynator Programu stażowego w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Jeden z obszarów badań dotyczy społecznych aspektów odbioru technologii, w tym konflikty społeczne, badania opinii publicznej i medialne prezentacje. Doktor była wykonawcą m. in. w projekcie NCBR (2013-14), Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej zadanie badawcze nr 1 Rozwój wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych do zadań przemysłowych etap 7, Analiza społecznych uwarunkowań wdrożenia technologii HTR w Polsce. Podczas wykładu poruszono istotne zagadnienia dotyczące społecznej percepcji ryzyka: destygmatyzacji energii jądrowej.

Doktor Barbara Kijewska zauważyła m.in., że: Prekursorem badań nad energetyką jądrową był Kongres Stanów Zjednoczonych, który w latach 70-tych rozpoczął badania nad rozwojem tej technologii (…). Społeczna ocena ryzyka ma kluczowe znaczenie dla danej technologii, badań nt. energetyki jądrowej i różni się ona od eksperckiej oceny ryzyka. Odrzucenie danej technologii może powstać poprzez opór społeczny (…). Zdarzeń niebezpiecznych było bardzo mało w historii elektrowni jądrowych, przez co nie mamy jeszcze dużej wiedzy w tym zakresie. Katastrofa w Fukushimie dostarczyła wiele informacji do badań nad tym aspektem(…).Energia płynąca z elektrowni jądrowych jest zielona, bezemisyjna, co nie oznacza, że jest bezodpadowa(…).Jeśli chodzi o badania nad energetyką jądrową, w badaniach opinii publicznej Europejczycy na ten aspekt patrzą głównie pod kątem bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony środowiska(…).Dostępność do informacji przy tworzeniu wydarzeń, gdzie inwestor, przedstawiciele środowisk eksperckich, podczas spotkań z mieszkańcami gmin, które mają graniczyć z elektrowniami jądrowymi, była niestety ograniczona(…).Warunki, które powinny być bezwzględnie spełnione w kontekście społecznej opinii ryzyka budowy elektrowni jądrowej to m. in. dostępność i jakość informacji, jasna komunikacja oraz partycypacja w procesie decyzyjnym.(…).

Wydarzenie odbyło się w formule online, a zapis nagrania pojawi się na stronie oraz kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Podczas wykładu obecni byli słuchacze, którzy zadawali pytania. Przeprowadzono także relację tekstową na kanale X.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content