SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski spotkał się z duńską sekretarz stanu ds. polityki rozwojowej Lotte Machon

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Głównym tematem rozmów wiceszefa polskiej dyplomacji Jakuba Wiśniewskiego z wiceminister ds. polityki rozwojowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Królestwa Danii Lotte Machon były priorytety polskiej i duńskiej prezydencji w obszarze współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej. Polska i Dania będą sprawowały kolejno Przewodnictwa w Radzie UE w 2025 roku.

Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski zaznaczył, że kluczowym tematem polskiej prezydencji w obszarze współpracy rozwojowej będzie problematyka budowania odporności państw i społeczeństw krajów rozwijających się. Jak podkreślił, Polska chce położyć nacisk na pomoc partnerom rozwojowym w zwiększeniu ich zdolności do reagowania na różnego rodzaju kryzysy – zarówno naturalne, jak i te spowodowane przez działania człowieka. Wskazał, że Polska chce pełnić rolę odpowiedzialnego partnera, który w równym stopniu dostrzega potrzeby krajów Wschodniego Sąsiedztwa i tzw. Globalnego Południa. Strona polska przedstawiła wstępny kalendarz polskiej prezydencji, wskazując na zamiar organizacji nieformalnego spotkania ministerialnego w Warszawie oraz współorganizację z Komisją Europejską Europejskiego Forum Humanitarnego.

Ministrowie zgodzili się, że istnieje potrzeba nadania nowego impulsu unijnym dyskusjom o współpracy rozwojowej by były one bardziej strategiczne i odpowiadające na globalne wyzwania np. w odniesieniu do budowania nowych partnerstw międzynarodowych, stworzenia atrakcyjnej unijnej oferty pomocowej i inwestycyjnej, zapewnienia większej spójności unijnym działaniom.

Część rozmów poświęcona została również możliwościom wsparcia Ukrainy i polityce wobec wschodnioeuropejskich sąsiadów, a także zaangażowaniu we wdrażanie unijnej strategii inwestycyjnej Global Gateway. Zapewnił przy tym stronę duńską, że Polska wrażliwość na kwestie wschodnie nie oznacza pominięcia problemów państw Afryki. Przypomniał, że wśród krajów priorytetowych dla Polskiej pomocy znajdują się 4 państwa w Afryce –  Etiopia, Kenia, Tanzania, oraz Senegal.

Wiceministrowie Lotte Machon i Jakub Wiśniewski zwrócili również uwagę na szczególny moment, w którym sprawowane będą prezydencje Polski i Danii – rozpoczęcie nowego cyklu instytucjonalnego UE oraz dyskusji nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi po 2027 roku.

Czytaj więcej

Follow by Email
Facebook
Twitter
Skip to content