W dniu 29 kwietnia 2022 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował spotkanie pt. „Co dalej z Ukrainą?”, którego gościem był Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodostyi. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadziła Marcelina Wilczewska – konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, studentka Uniwersytetu Gdańskiego oraz organizatorka akcji „Studenci dla Ukrainy – PomagaMY”.
Podczas spotkania poruszono szereg kwestii z zakresu m. in. pracy przedstawiciela korpusu dyplomatycznego w innym państwie, najpotrzebniejszych działań w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę czy opinii na temat postawy Polaków w związku z sytuacją za wschodnią granicą.
Wydarzenie rozpoczęło się projekcją filmu na temat zbiórki charytatywnej dla Ukrainy, która została zorganizowana przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego.
Na początku spotkania głos zabrali Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Arnold Kłonczyński, p. o. dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Danuta Plecka oraz koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku Andrzej Skiba.
Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi rozpoczął od słów podziękowania skierowanych do wszystkich Polaków:
„To, co pokazali Polacy, w kontekście pomocy Ukrainie, jest niespotykane na skalę światową. W imieniu Ukrainy dziękuję Wam za to. Polacy otworzyli swoje serce. Jako narody mamy szanse na przyjacielskie porozumienie i stosunki polsko-ukraińskie”.
Następnie Oleksandr Plodystyi poruszył kwestie związane z okupowanymi terytoriami i pomocą militarną dla Ukrainy:
„Przypuszczałem, że wojna potrwa 1-2 miesiące. Ukraina chce z powrotem otrzymać okupowane przez Rosjan terytoria: Krym i Donbas. Jest to możliwe tylko przy kapitulacji Rosji. (…) Bez pomocy ze strony Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii myślę, że Ukraina byłaby teraz w całości okupowana”.
Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku wypowiadał się również o działaniach dyplomatycznych w kontekście zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę:
„Najważniejszym teraz dla nas, dyplomatów jest pozbawienie weta i członkostwa Rosji w ONZ„.
Nie zabrakło pytań także od uczestników spotkania. Padły również wzruszające słowa od uczestniczki pochodzącej z Żytomierza, która była świadkiem bombardowania jej miasta i została zmuszona opuścić swój kraj. Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku był pytany m. in. o postawę Niemiec wobec sytuacji za wschodnią granicą oraz o opinię nt. niedawno rozegranego charytatywnego meczu piłkarskiego pomiędzy Lechią Gdańsk a Szachtarem Donieck:
„Bardzo pozytywnie oceniam ten mecz. Ukraińcy przebywający w Polsce potrzebowali tych pozytywnych emocji„.
Na koniec swojego wystąpienia gość Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku we wzruszających słowach opowiedział o swojej roli jako konsula:
„Jestem dumny z tego, że jestem Konsulem Generalnym Ukrainy w Gdańsku. Ale jest mi przykro, że nie jestem teraz obecny na Ukrainie, lecz cieszę się, że mogę pracować w Polsce„.
Po zakończeniu spotkania organizatorzy wraz z uczestnikami stanęli wspólnie do pamiątkowego zdjęcia. Partnerem wydarzenia było Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach, wykładach i debatach!