Podczas dwudniowej wizyty w Chicago wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys wzięła udział w obchodach 80-tej rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz spotkała się z przedstawicielami polskiej społeczności z chicagowskiego okręgu konsularnego.
W wystąpieniu do uczestników uroczystości wiceminister podkreśliła rolę jaką przez lata odgrywał Kongres, który wspierał zarówno polską społeczność w Stanach Zjednoczonych, jak i opozycję antykomunistyczną w kraju. Po transformacji ustrojowej, Kongres aktywnie przekonywał do przystąpienia Polski do NATO i działał na rzecz wzmacniania polsko-amerykańskiego sojuszu.
– Jakkolwiek pierwotne cele, które stały u podstaw założenia Kongresu zostały spełnione, pozostaje on wciąż istotną instytucją, jeśli chodzi o promocję Polski wśród obywateli amerykańskich polskiego pochodzenia oraz prezentowanie polskich priorytetów politycznych wobec władz amerykańskich – podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ RP.
W programie wizyty w Chicago znalazło się także spotkanie z nauczycielami szkół polskich, działających w chicagowskim okręgu konsularnym. Z okazji obchodów Dnia Nauczyciela wręczono medale Komisji Edukacji Narodowej oraz dyskutowano o wyzwaniach i przyszłości szkolnictwa polonijnego.Wiceminister Mościcka – Dendys odwiedziła również Muzeum Polskie w Ameryce, które od 2021 r. realizuje projekty infrastrukturalne dzięki wsparciu dotacyjnemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
***
Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w maju 1944 r. z myślą o walce o wolną i suwerenną Polskę. W latach powojennychaktywnie wspierał opozycję antykomunistyczną w kraju, m.in. poprzez udział w utworzeniu Radia Wolna Europa oraz działając na rzecz ujawnienia i wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. Do dziś stanowi największą organizację reprezentującą Polonię w Stanach Zjednoczonych Ameryki.